Rendezvény - Fesztivál, kulturális rendezvény

Több mint szomszéd – Magyar Kulturális Hét

Magyarország Nagykövetsége és a Pozsonyi Magyar Intézet közösen szervezi meg június 4-e és 10-e között a Több mint szomszéd – Magyar Kulturális Hét rendezvénysorozatot Pozsonyban.

A június 4-ei, hétfői program:

18.00 Balázs János zongoraművész és a Cziffra Fesztivál Kamarazenekara nyitó hangversenye a Szlovák Rádió Nagy hangversenytermében

Balázs János Liszt Ferenc-díjas zongoraművész fiatalos lendülete kiemelkedő technikai kvalitással és mély zenei megértéssel párosul. Művészi ösztönei biztonsággal vezetik a profizmus legmagasabb fokára. Egyéni zenei látásmód jellemzi előadásait, mely során hangot mer és tud adni saját elképzeléseinek. Hitvallása, hogy a zene csakis a lélek legmélyebb és legőszintébb érzelmeiből születhet meg. A zene iránti igényessége és alázata garantálja a hallgatóság számára a legmagasabb művészi értéket. Koncertjeit hangos siker övezi. A hallgató nem csupán pillanatnyi élmény részese lesz, maradandó értéket vihet magával.

A Cziffra Fesztivál Kamarazenekara névadójához méltóan szeretné képviselni a klasszikus zenemű-vészet legmagasabb fokát. A fiatal, de külön-külön is számos nemzetközi eredménnyel és díjjal büszkélkedő zenekari tagok mind elkötelezettek és folyamatosan keresik azt az új zenekari hangzást, amivel egyéni hangzásvilágukat egy mederbe terelvén egy közös örömzenélést tudnak elérni.

A koncertmester Mező Péter, Junior Prima Díjas hegedűművész.

A hangverseny a Magyar Művészeti Akadémia támogatásával valósul meg.

A június 5-ei, keddi program:

16.30 Családi portré – Bárdos csalás a Pozsonyi Magyar Intézetben

A sorozat keretében betekintést kapunk egy sokoldalú és tehetséges szlovákiai magyar család hétköznapjaiba. A Bárdos család tagjaival Haják-Szabó Mária szerkesztő folytat kreatív beszélgetést a családról és karrierről, közös munkáikról, sikereikről és távlati terveikről. A Bárdos család: Bárdos Gyula politikus, Bárdos Ágnes szerkesztő és műsorvezető – SzTV magyar adása, Bárdos Kinga költő, Bárdos Judit színművésznő.

18.00 SOUNDWEAVING V4 EDITION – HYBRIDART Management kiállítása a pozsonyi Design Week keretében

Szirmay Zsanett textilművész és Tárkány-Kovács Bálint zeneszerző közös munkája – lyukkártyás zengőfésűs zenelejátszóra átírt, a magyar népi hímzésekből ismert, tradicionális keresztszemes minta és annak hangi leképzése. A keresztszemes mintát maga az alkotó lyukasztotta, a lyukszalag jelen esetben a kotta. A minták alapjául a párnákon és ingeken fellelhető, bukovinai székely, kalotaszegi és magyarországi népi hímzések szolgáltak. A hímzések a transzformáció során lézervágott textilekké alakultak, a keresztszemes minták pedig dallammá. A SoundWeaving kiállítás alapkoncepció-ját követve a Visegrádi országok (Magyarország, Szlovákia, Csehország és Lengyelország) tradicio-nális mintavilágát felhasználva készült a SoundWeaving V4 Edition művészeti installáció. A kiállítás átfogó betekintést nyújt a V4 országok motívumkincseibe és dallamvilágába.

A kiállítás Magyarország Külgazdasági és Külügyminisztériuma, a 2017-2018-as magyar V4-elnökség és a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásért Közalapítvány támogatásában valósul meg. Fő szervező: Hybridart Management.

A kiállítás 2018. június 16-ig tekinthető meg.

A belépés díjtalan, de jegyfoglaláshoz kötött, 2018. május 24-től a Ticketportál hálózatán keresztül: www.ticketportal.sk

A június 6-ai, szerdai program:

10.30 Magatartás és irodalom – Szalatnai Rezső és Pozsony – szimpózium SzNM – Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeuma (Žižkova 18)

„Szalatnai Rezső író, irodalomtörténész, kritikus, irodalom- és közösségszervező élete és munkássága szorosan egybeforrt – jóllehet csak élete kisebb részét töltötte tájainkon – a csehszlovákiai magyarság sorsával. Öröksége máig a szlovákiai magyarság egyik legfontosabb élő hagyományát jelenti. Tanácskozásunkkal, kiállításunkkal, örökségének mostani felmutatásával ezért épp azt a célt szeretnénk szolgálni, hogy emlékezetkultúránk szerves része maradjon, maradhasson a jövőben is.”

A szimpózium a Szalatnai Rezső és hagyatéka emlékkiállítás kísérőrendezvénye.

Moderátor Roncz Melinda, Bibliotheca Hungarica

Program:

Bajcsi Ildikó – A Sarló nemzedék

Simon Attila – Pozsony és a pozsonyi magyarság 1939 – 45

Kulcsár Sz. Zsuzsanna – Pozsony jó nevelő volt mindig (Szalatnai R.)

Tóth László – Magyar magatartás és irodalom Csehszlovákiában – Szalatnai és a csehszlovákiai magyar irodalom 1945 után

Filep Tamás Gusztáv – Drága Bió! Szalatnai és Peéry Dezső kor- és nemzedéktársaikról a levelezésük tükrében

Végh László – A Szalatnai hagyaték a Fórum Kisebbségkutató Intézetben

Főszervező: SzNM – Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeuma

17.00 Bemutatkozik az Osas – kiállítás Z-Galéria, Ventur u. 9. (Ventúrska 9)

A 2006-ban alakult Nyílt Struktúrák Művészeti Egyesület (Open Structures Art Society – OSAS) a magyar művészet progresszív hagyományának tekintett geometrikus törekvések folytonosságának fenntartását és demonstrálását tűzte ki célul. Tematikus tárlatai, kiadványai és kapcsolódó programjai európai kontextusba helyezik a magyar konstruktív, konkrét művészet főbb törekvéseit és kiemelkedő eredményeit, segítve az egyetemes narratíva megteremtését.

Az egyesület tagjai művészek és néhány művészeti szakember, az elnök Maurer Dóra festőművész. A pozsonyi bemutatkozó tárlaton az OSAS Művészeti Egyesület alapító-, rendes- és tiszteletbeli művész tagjai szerepelnek: Bálványos Levente, Benedek Barna, Bob Bonies, Gáyor Tibor, Hans-Jörg Glattfelder, Haász István, Haász Katalin, Harasztÿ István, Hetey Katalin, Viktor Hulík, Jovánovics Tamás, Kelle Antal, Konok Tamás, Kóródi Zsuzsanna, Maurer Dóra, Manfred Mohr, Megyik János, Mengyán András, Molnár Vera, Nagy Barbara, Nádler István, Nemes Judit, Szíj Kamilla és Wolsky András.

Kurátor: N. Mészáros Júlia művészettörténész. Kiállítás a Konkrét Nyár – kortárs európai geometrikus tendenciák nemzetközi pojekt keretében. Megtekinthető 2018. július 29-ig.

19.00 Ray Cooney: A MINISZTER FÉLRELÉP – színházi előadás Városi P.O. Hviezdoslav Színház, Lőrinc-kapu u. 19. (Laurinská 19)

Rendező: Horváth Csaba. Szereplők: Gesztesi Károly, Harmath Imre, Schlanger András, Kiss Ramóna, Urmai Gábor, Beleznay Endre, Száraz Dénes, Bánfalvy Ágnes, Gregor Bernadett.

Richard Willey, a kormány egyik sikeres, fiatal minisztere gáláns kalandra készül az ellenzéki frakció titkárnőjével (Jane) egy patinás hotelben. Az este azonban nem kezdődik a legjobban, hiszen a szobába belépve, azonnal találnak egy ”hullát” az ablakban. Richard végül segítségül hívja parlamenti titkárát, Geroge Pidgen-t, így már hárman próbálják megoldani ezt a rendkívüli helyzetet… Ráadásul az éjszaka még mindig tartogat meglepetéseket! Színházi produkció a Bánfalvy Stúdió előadásában. Az előadás díjtalan, de előzetes regisztrációhoz kötött: 02/5244 2961

A június 7-ei, csütörtöki program:

10.00 Aranyszamár Színház: Az állatok nyelvén tudó juhász – gyermekműsor Pozsonyi Magyar Intézet, Stefánia út 1. (Štefánikova ul. 1)

Népmese alapján íródott vásári bábjáték, sok-sok élőzenével, humorral. A mese a gyerekek fantáziáját is megmozgatja – milyen lenne, ha értenénk az állatok nyelvét…

14.00 A V4 országok együttműködésének jelene és jövője – szimpózium és kiállítás a visegrádi együttműködésről Magyarország Nagykövetségének díszterme, Stefánia út 1. (Štefánikova ul. 1)

A magyar V4-es elnökség eredményeit és a szlovák V4-es elnökség céljait ismertető előadásokat a visegrádi országok szakértőinek panelbeszélgetése követi.

Kísérőrendezvény:

Visegrád 1335–1991–2017 – Képek egy közép-európai együttműködés történetéből – kiállítás

A Magyar Művészeti Akadémia tíz tablóból álló magyar-angol nyelvű roll-up kiállítása fontos szerepet vállal a visegrádi együttműködés népszerűsítésében, a történeti korokon átívelő Visegrádi együttműködés történetének bemutatásán keresztül. A kiállítás a korábban már bemutatott anyag kibővített változata; kurátora Gróf Péter muzeológus; a fotókat Gróf Péter, Patkó Zsuzsanna és Varga György válogatta.

14.00 Magyar-szlovák üzleti fórum – Hungarikumok kóstoltatással egybekötött bemutatója Magyarország Nagykövetségének épülete, Nyerges utca 3. (Sedlárska ul. 3)

Zártkörű szakmai program a Nagykövetség Üzleti Központjának szervezésében.

19.00 BARTÓK TáncTriptichon – a Magyar Nemzeti Balett előadása Szlovák Nemzeti Színház új épülete, Pribinova 17

Balettelőadás a Magyar Állami Operaház Zenekarának kíséretében. Karmester: Kovács János

A fából faragott királyfi (50´)

Koreográfus: Frenák Pál

A csodálatos mandarin (32´)

Koreográfus: Seregi László

Táncszvit (17´)

Koreográfus: Juhász Zsolt

Bartók Béla: A fából faragott királyfi című művének 100. évfordulója alkalmából Frenák Pál, a kortárs tánc világhírű koreográfusa, teljesen új alkotásban állította színpadra a művet, mely táncelőadása a Compagnie Pal Frenak kortárs táncosai és a Magyar Nemzeti Balett együttesének közös produkciója. A koreográfiát Bartók TáncTriptichon című est keretében láthatják, melyben az új előadás mellett Seregi László A csodálatos mandarin-ra készített koreográfiájának felújítását, valamint a néptánc és a balett technikáit ötvöző Táncszvit-koreográfiát tekinthetnek meg Juhász Zsolttól. Bartók népzenei ihletettségű művét a Duna Művészegyüttes és a Magyar Nemzeti Balett művészei közösen keltik életre.
A Bartók TáncTriptichon tehát nem csupán az előadott művek, hanem a felvonultatott tánctechnikák tekintetében is hordozza a hármas számot. Az est különleges élményt ígér minden táncművészet iránt érdeklődő nézőnknek.

A Magyar Állami Operaház előadása az Eurokontext Fesztivál keretében.

Főszervező: Szlovák Nemzeti Színház

Jegyelővétel: SND, Pribinova 17., tel.: 02/204 72 299, 02/204 72 298

HVIEZDOSLAV TÉR – PÓDIUM, SZABADTÉRI PROGRAMOK

19.00 FLÖRT BAND zenekar koncertje Sopronból

A június 8-ai, pénteki program:

15.00 RÓMEÓ VÉRZIK Hviezdoslav tér – pódium, szabadtéri programok

A Rómeó Vérzik alapítói, Kovács Koppány és Kovács László „Kova” 1995-ben, a felvidéki Somorján álmodták meg zenekarukat, melynek csillaga folyamatosan ível felfelé mind a külföldi, mind pedig a hazai rock élet egén. A három címmel 2014-ben megjelent albumok aranylemezzé vált. Az utca az én hazám daluk első helyezést ért el a Harmónia – Szlovákiai Magyar Zenei Díj az Az év dala kategóriában. Két ízben is elnyerték Az év dala ill. Az év legjobb zenekara díjat. A zenekar jelentős rajongótábort tudhat magáénak Szlovákiában és Magyarországon egyaránt, fesztiválok és motoros találkozók gyakran hívott vendégei. 2000 óta 9 alkalommal rendezték meg a Rómeó Vérzik tábort.

17.00 BUDAPEST KLEZMER BAND

Jávori Ferenc és zenekara 1990 óta szórakoztatja a közönséget lendületes, humorral átszőtt színpadi fellépéseivel. Virtuóz módon ötvözik a Kárpát-medence különféle zenei irányzatait. A zenekar tagjai hangszereik igazi mesterei, akik a műfaji határokon átívelően újrafogalmazzák a klezmer zenét. A sajátos zenei kompozíciókban a hagyományos jiddis motívumok kiegészülnek cigányzenéből átvett és népzenei elemekkel, amit egy csepp modernitással fűszereznek. A zenekar számos rangos elismerés mellett „A magyar zenei kultúra szerves részét képező klezmer stílus nemzetközi népszerűsítéséért“ 2014-ben Kossuth-díjban részesült, 2015-ben elnyerte a Prima Primissima közönségdíját.

18.30 QUARTZBOX – homokfestés

A homokművészetet Cakó Ferenc találta fel több mint húsz évvel ezelőtt. Fia, Cakó Dániel Medárd a nyomdokaiba lépett: quartz animátorként Hidvégi Áron paint animátorral közösen megújították és térbe emelték az alkotást, ami még különlegesebb, többdimenziós látványt ad az elkészült ábráknak.

A “Quartzbox”, egy olyan komplex alkotói folyamat eredménye, mely kitörési pontokat keresve a már jelen lévő homok animációból, egy új vizuális képi világot alkotott. A korábbi megjelenítési forma részbeni átalakításával, egy újszerű horizontot próbál megnyitni, a homok és a festék együttes használatával, valamint a dupla szint adta lehetőséggel.

20.00 A FESZTIVÁL MEGNYITÓJA

20.15 ILLÉNYI KATICA és a CAPPELLA ISTROPOLITANA (HU/SK)

„Illényi Katica… már kisgyermekkorában csillogó tehetséget mutatott, s tizennégy évesen a Zeneakadémia Különleges Tehetségek osztályának növendéke lehetett. Mára Illényi Katica a Magyar Művészeti Akadémia tagja, külföldön is ünnepelt hegedűművész és kiváló énekes, aki a zeneművészetben elért sikereit és rangját a pályakezdő muzsikusok támogatására, a magyar zeneszerzők nemzetközi bemutatására és az igényes zene népszerűsítésére használja fel. Személyisége, finom nőiessége, színpadra termett lénye mély hatást gyakorol közönségére.“ (Juhász Judit, MMA)

Illényi Katica 2014-ben Liszt-díjban, 2015-ben Magyarország Érdemes Művésze díjban részesült. Pozsonyi koncertjén felcsendül a klasszikus hegedűirodalom egy-egy gyöngyszeme, világhírű filmzenék és jazz standard-ek, olasz dallamok és francia sanzonok: Bartók, Bach, Brahms, Korsakov, Puccini, Piazzolla művei, Edit Piaf dalai. Előadásában bemutatja az egyedülálló theremin nevű hangszert, melyet nem kell megérinteni a megszólaltatásához.

Kísér a pozsonyi Cappella Istropolitana kamarazenekar, melyet virtuóz hangszeres játékának és magas szintű művészi kifejezésének köszönhetően Európa legnevesebb kamarazenekarai közt tartanak számon. Vendégszerepeltek az USA-ban, Kanadában, Izraelben, Egyiptomban, Japánban, Kóreában, Törökországban, Kínában, Hong Kongban, Új-Zélandon és Európa csaknem valamennyi országában. 1991-ben elnyerték a Pozsony Város Kamarazenekara címet. Több mint 90 albumot jelentettek meg, melyből kettő platinalemez lett. A koncert karmestere Rácz Márton, zongorán közreműködik Bundzik István.

A június 9-ei, szombati program:

17.00 JABLKOŇ & TROJKA ZH (CZ/SK)

A JABLKOŇ prágai kultikus zenekar nem enged unatkozni. Azok közé az együttesek közé tartozik, amelyek az első néhány tónusról felismerhetőek. Repertoárjuk a rock, a jazz, a minimalista és klasszikus zene ihlette igényes zenétől a melodikus kamarazenéig terjed. Az együttes eredetiségéhez minden kétséget kizárólag hozzájárul a zeneszerző, dalszövegíró, kiváló gitáros és énekes Michal Němec kiemelkedő személyisége, aki 1977 óta vezeti a formációt. Előadásuk a művészet, a humor és a költészet sajátságos összekapcsolódása, mely egyedülálló és összetéveszthetetlen előadásmódot (stílust) kölcsönöz a zenekarnak.

A TROJKA ZH zenekar tagjai: Zuzana Homolová, Samo Smetana és Milos Železňák rendhagyó módon értelmezik a népi balladákat és az elbeszélő dalokat, zenéjük több műfaj határán mozog. Nagy hangsúlyt fektetnek a dalok és a régi történetek koncentrált kifejeződésére. Ezzel a produkció különleges légkört teremt, amely a többnyelvű környezetben is hiteles. A régi népi ballada ezáltal évszázadokon átívelő kapoccsá válik, mely összeköti a látszólag összeköthetetlent: felfedi a népi kultúra elfeledett kincseit, és azokat egy új zenei világba helyezi.

19.30 VOŁOSI (PL)

A nemzetközileg is elismert lengyel zenekar egyedi és eredeti stílust alkotott, mely messze túlmutat a népzene fogalomkörén. A zenei határok átlépése műsoruk szerves részét képezi. Zenéjük egyszerre modern és tradicionális, klasszikus és népi, kárpáti gyökerekkel rendelkező jazz improvizáció. Meglepetésszerűen használják hangszereiket olyan melódiákhoz, amelyekhez nem szoktunk hozzá, elegyítve a lengyel Kárpátok kemény hangzását a rock és az érzelmes jazz elemeivel. Modern és klasszikus, fülbemászó és érzelemteli, ez a Vołosi!

20.30 KEREKES BAND (HU)

Betyárok, szabadságharcosok a nép dalaiban. Ez az örökség a Kerekes Band ihlető forrása, akárcsak a magyar népzene szűnni nem akaró megújítására való törekvés. A pásztorfurulya, a csángók által használt koboz és mezőségi brácsa adja eklektikus hangzásukat, melyet alátámaszt a rock szabad lüktetése és az erős színpadi jelenlét. Kemény, ellentmondást nem tűrő, mégis szabad zene ez. Amilyenek a betyárok is voltak.

„Egy fantasztikus zenei utazásra visznek el minket tradicionális hangszereikkel: a kobozzal, a háromhúros brácsával és a virtuóz zenész, zenekarvezető: Fehér Zsombor kezében a pásztor-furulyával, melyeknek játékában a punk, a funky és a dance keveredik a magyar népzenével, sok nagyszerű dobmenettel és kitűnő hangzással megerősítve. (…) Ez a banda az, amire feltétlenül le kell csapni.” (Mark Espiner, Songlines magazin UK)

20.00 CENTRAL EUROPEAN JAZZ CONNECTION (Somorja, Mozi Club)

Jazz koncert a Visegrádi Csoport magyarországi elnöksége alkalmából.

A zenekar tagjai: Kuba STANKIEWICZ (Lengyelország) – zongora, Matúš JAKABČIC (Szlovákia) – gitár,
FEKETE-KOVÁCS Kornél (Magyarország) – trombita, Tomáš BAROŠ (Csehország) – bőgő

A rendezvény a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány megbízásából a 2017-2018-as magyar V4-elnökség keretében valósul meg.

A június 10-ei, vasárnapi program:

16.00 PÓSFA

A zenekar egy erdélyi kirándulásnak köszönheti megalakulását. Egy kalotaszegi táborzáró táncházban tüzetesebben megismerkedtek a népzene hangulatával, majd hazaérve eldöntötték, muzsikálni fognak. Azóta a népzene megváltoztatta nemcsak a családi légkört, hanem az egész életüket is. Azt mondják, mivel Felvidékiek, főleg felvidéki népzenét játszanak, de bármi olyan motívumhoz szívesen nyúlnak, ami „fekszik nekik.” A Kárpát-medence egykori falusi vonós cigányzenekarainak zenei világát igyekeznek feleleveníteni, visszahozni a köztudatba és megkedveltetni a jövő generációval. A zenekar neve a megalakulásának helyéhez köthető, a felvidéki Gelle községet alkotó nyolc falu egyikéhez, Pósfához. A zenekar a 2017-es Fölszállott a páva című tehetségkugtató verseny kategóriagyőztese.

18.00 MIDDLEMIST

A Middlemist Red az atmoszférikus és pszichedelikus rock hangzásait értelmezi újra 21. századi környezetben. A zenekar 2012-ben alakult és hamar jelentős figyelmet kapott itthon és külföldön egyaránt. Az első (Supersonic Overdrive, 2014) és második (Ripple Soul, 2016) albumok megjelenése között, olyanokkal léphettek fel Európa-szerte, mint a Wooden Shjips, Preoccupations, Telegram, Black Lips, Desert Mountain Tribe. 2017 szeptemberében, első alkalommal megrendezték a Vanishing Point fesztivált, mely a kelet-közép- európai pszichedelikus szcéna felvonultatását és erősítését tűzte ki céljául.

20.00 BOHÉM RAGTIME BAND

Az Emerton-díjas együttes valószínűleg a világ legsokoldalúbb jazzbandje. Koncertjeik a tízes-húszas-harmincas évek Amerikáját idézik, zenével, mókával, bohémsággal. A régi magyar számok pedig a boldog békeidők Budapestjének hangulatát hozzák vissza. Ideális kikapcsolódás minden korosztály számára. A Bohémek a világ szinte összes nagy tradicionális jazzfesztiválján megfordultak már, Berlintől Oslóig, Drezdától Bredáig, Poritól Montreux-ig, Asconától Bude-ig és Riminitől Sacramentóig. Koncertjeiket európai és amerikai televízió- és rádióállomások közvetítették, eddig megjelent 21 albumuk felvételei is rendszeresen hallhatók világszerte. Az 1992 óta sikeresen működő Bohém Fesztiválok elindítói és fő szervezői.

TelepülésPozsony [Bratislava]
KategóriaFesztivál, kulturális rendezvény
Dátum2018. June 04., 18:00 2018. June 10., 22:00
Forrás, adományozórendezvenyek.adatbank.sk
Rövid URL
ID68501
Módosítás dátuma2018. május 29.

Hibát talált?

Üzenőfal