I. Szlovákiai Magyar Közgazdászok Találkozója
A Szlovákiai Magyar Közgazdász Társaság (SZMKT) a komáromi Selye János Egyetem Gazdaságtudományi Karával együttműködve június 14-én és 15-én szervezi meg az I. Szlovákiai Magyar Közgazdászok Találkozóját A Kárpát-medence, mint gazdasági tér címmel a Selye János Egyetem Konferenciaközpontjában.
A június 14-ei, csütörtöki program:
13.30 Regisztráció
14.15 Nyitó plenáris előadások – K1-es terem
Megnyitó – Csiba Péter, a Selye János Egyetem Gazdaságtudományi Kar dékánja,
Lelkes Gábor, Szlovákiai Magyar Közgazdász Társaság elnöke
14.30 Regionális elemzések
Magyarországi helyzetkép – Hardi Tamás, Magyar Tudományos Akadémia Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont
Felvidéki helyzetkép – Lelkes Gábor,Szlovákiai Magyar Közgazdász Társaság
Erdélyi helyzetkép – Tánczos Levente-József, Romániai Magyar Közgazdász Társaság, Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem
Vajdasági helyzetkép – Földi Márta, Vajdasági Magyar Közgazdász Társaság
15.30 Kávészünet
15.45 Előadások
Árnyékbankrendszer kihívásai a Kárpát-medencében – Kecskés András, a Pécsi TE Gazdasági és Kereskedelmi Jogi Tanszékének vezetője
Export finanszírozási és biztosítási lehetőségek Magyarországon – Szőcs Gábor, az EXIM vezérigazgatói kabinetjének igazgatója
Közép- Kelet-Európa integrációja a nemzetközi pénzügyi intézményekbe – Báger Gusztáv, az MNB monetáris tanácsának tagja
A tőke felelőssége a lokális térhez
17.55 Napzárta
19.00 Fogadás
A június 15-ei, pénteki program:
Szekcióülések – 9.00-12.30
I. szekció – Vállalati stratégiák a Kárpát-medencében – K1-es terem
Szekcióvezető – Skapinyec Péter, Magyar Nemzeti Kereskedőház
9.30 Alternatívák a mezőgazdaságban – Kender a jövő nővénye – Pásztor Zsolt, Nemzetstratégiai Kutató Intézet – integrációs hálózatfejlesztési osztály
9.45 Az irányítás művészete – könyvbemutató – Ing. Kamil Mikulič, CSc. és Jaroslav Dulaj, I.D.C. Holding,, a.s.
10.00 Fenntartható, megfizethető és költséghatékony szennyvíztisztítási megoldások – Kovács Károly, Magyar Vízipari Klaszter és a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
10.15 Levegő- és vízkezelés a megújuló környezetben – Borbély Tibor,CMI Environment Hungary Kft.
10.30 A legjobb hulladék az ami nem is keletkezik – Kulmon Angelika, Eco-Day
10.45 Kávészünet
11.00 Vállalkozói kerekasztal – HU/SK/RO/RS – Pásztor Zsolt, Fodor Tibor, Ferencz László, Földi Márta, Ványolós Előd (K1-es terem)
11.00 Vállalkozások és a környezetvédelem – B2B találkozó – Bödők Károly, MNKH Dunaszerdahelyi központ (K9-es terem)
II. szekció – Kárpát-medence a globális gazdasági térben – K7-es terem
Szekcióvezető – Jobbágy István – Selye János Egyetem Gazdaságtudományi Kar, Közgazdaságtan Tanszék, adjunktus
9.30 Kitörési pontot jelenthetnek-e a digitális eszközök a földrajzi felszín vizsgálatában? – Bokor Réka, Pécsi Tudományegyetem
9.45 A Kárpát-medence régióinak gazdasági helyzete – A technológiai fejlődés, mint a felzárkózás egyik eszköze – Gergics Tünde, Pécsi Tudományegyetem
10.00 Az Új Selyemútban rejlő lehetőségek a kelet-közép-európai régió számára logisztikai perspektívából – Huszti Réka, Pécsi Tudományegyetem
10.15 Geopolitikai szempontok a Kárpát-medence és a V4 gazdasági stratégiájához – Faust Anita – Németh Viktória, Pécsi Tudományegyetem
10.30 Kávészünet
10.50 Az Új Selyemút jelentősége a gazdasági térben – Horváth Marcell, Pécsi Tudományegyetem
11.10 The spatial structural differences of China, the United States of America and the European Union – Ilyés Tamás, Pécsi Tudományegyetem
11.30 Az európai integráció jövője: A többsebességes Európa koncepció potenciális előnyei és hátrányai Közép-Európai szempontból – Palicz Alexandr Maxim, Pécsi Tudományegyetem
11.40 Összegzés
III. szekció – Régiók kitörési pontjai az új ipari forradalom hajnalán – K8-as terem
Szekcióvezető – Antalík Imre – Selye János Egyetem Gazdaságtudományi Kar, Tudományos dékánhelyettes
09.30 Demográfiai kihívások a Kárpát-medencében – Farkas György – Gyurgyík László, ELTE, Társadalom- és Gazdaságföldrajzi Tanszék / Selye János Egyetem Gazdaságtudományi Kar, Közgazdaságtan Tanszék, adjunktus
10.15 Versenyképességi fordulat és a Közgazdaságtan újrafogalmazásának kihívása – Major Gyöngyi – Ugrin Emese, Vajdaság, kutató közgazdász / Stratégiakutató Intézet, Budapest
10.30 Kávészünet
10.50 Digitalizáció az oktatásban és hatása a társadalomra – Czakó Krisztina, Selye Egyetem, Gazdaságtudományi Kar, Matematika és Informatika Tanszék
11.05 Egy jó példa – A fiatalok és álláskeresők vállalkozóvá válásának támogatása a Nyugat-Dunántúli Régióban – Iváncsics János, Kisalföldi Vállalkozásfejlesztési Alapítvány, igazgató
11.35 Okos városok a Kárpát medencében – egy lehetséges városfejlődési út Győr és Pozsony példáján – Tóth Marcell, Széchenyi István Egyetem, Győr
11.50 Határon túli magyar közösség támogatása az OTA (Online Travel Agencies) segítségével – Herbert Áron, Budapesti Corvinus Egyetem
12.00 Ebédszünet
Záróelőadások K1-es terem
13.30 Szekcióbeszámolók – A szekcióvezetók, Skapinyecz Péter, Jobbágy István, Antalík Imre beszámolói a szekció munkájáról
14.20 Modern pékipari vállalkozás régiós érvényesülésének kihívásai – Ambrovics Andrea, Ambropek Kft. Ügyvezető
15.00 Euró – kényszer vagy lehetőség – Pleschinger Gyula, Horbulák Zsolt – MNB monetáris tanácsának tagja/ Mezőgazdasági Kifizető Ügynökség
16.00 Zárszó – Rajkovics Péter
Hibát talált?
Üzenőfal