Rendezvény - Fesztivál, kulturális rendezvény / Koncert, Előadóest

Több mint szomszéd

Magyarország pozsonyi nagykövetsége és a Pozsonyi Magyar Intézet közösen szervezi meg június 4-e és 11-ée között Több, mint szomszéd –Magyar Kulturális Hét Pozsonyban című rendezvénysorozatot.

A június 4-ei, vasárnapi program:

18.00 Bogányi Gergely zongoraművész nyitóhangversenye a Szlovák Rádió Nagy hangversenyterme, Mýtna 1.

Bogányi Gergely Liszt- és Kossuth-díjas zongoraművész, a világ hangversenytermeinek egyik legkedveltebb művésze. Diszkográfiája rendkívül gazdagnak számít. Legújabb, 13 lemezből álló kiadványa – Chopin összes zongoraműve – eddigi életműve csúcspontját jelenti.

Pozsonyi hangversenyén a magyar fejlesztésű, áramvonalas, új Bogányi-zongorán játszik, mely erőteljes, gazdag felhangrendszerű, tiszta és barátságos hangú, egyedülálló hangszer.

A június 5-ei, hétfői program:

16.30 Szurcsik József Pszichometrikus kísérletek I. című kiállításának a megnyitója a Pozsonyi Magyar Intézet épületében.

Szurcsik József Munkácsy-díjas képzőművész személytelen, szimbolikus alakjai művein sajátos formában öltenek testet. Emberi motívumait különös módon olvasztja össze a környezet elemeivel, agglutinációi, szürreális képzettársításai az egyén belső világának és a külvilágnak sokszor lehetetlen kapcsolódásait, az élethelyzetek abszurditását tárják elénk. Az épített emberi környezet alkotásaiban a személyiség beburkolásának eszköze, egyfajta elidegenítő effektus. “Erődjeink, bunkereink látszólag megóvnak – vallja a művész – de az élet szabadságától is megfosztanak bennünket. Ezért kezdtem az utóbbi időben magam is lebontani a falakat, felszabadítani a hőseimet képi és művészi világomban”.

Kurátor Molnár Erika művészettörténész. A kiállítás június 30-ig tekinthető meg.

18.00 PRO MUSICA Leánykar ünnepi hangversenye a Szent Márton-dómban.

A nyíregyházi Pro Musica Leánykar a helyi Kodály Zoltán Általános Iskolában működő Cantemus gyermekkórusból távozott, de továbbra is ebben a közösségben énekelni akaró diákok kívánságára alakult 1986-ban. A leánykar az elmúlt három évtizedben számos nemzetközi versenyen vett részt: elnyerte a kórusmuzsika Európa Nagydíját, a Bartók-Pásztory-díjat, a Magyar Örökség Díjat, a BBC Ezüst Rózsa serlegét, illetve sok aranyéremmel, kórusolimpiai győzelemmel gyarapította a Cantemus-család elismeréseinek listáját.

A kórus repertoárja a gregoriántól napjaink zenéjéig terjed, műsorukban megtalálhatók Bartók és Kodály művei mellett a reneszánsz és romantikus kórusművészet jeles darabjai éppúgy, mint a kortárs magyar zeneszerzők művei.

Vezényel: Szabó Dénes Liszt- és Kossuth-díjas karnagy, a Nemzet Művésze. Hangverseny a Kodály Zoltán-emlékév keretében.

A június 6-ai, keddi program:

17.00 Formák, terek, dimenziók – válogatás prof. Rechnitzer János gyűjteményéből a Z-Galériában (Zichy-palota, Ventur u. 9. (Ventúrska 9)

A Győrben élő Rechnitzer János egyetemi tanár a kilencvenes évektől alakítja gyűjteményét, amelynek súlypontja a magyar és külföldi művészek geoemetrikus, konstruktív alakotásaiból állt össze. A kollekcióban nagy hangsúlyt helyezett a gyűjtő a MADI (Mozgás, Absztrakció, Dimenzió, Invenció) nemzetközi művészeti csoport alkotásaira. A kiállítás válogatás a gyűjteményből, így találkozhatunk klasszikus művekkel (Kassák, Péri, Weininger), a MADI mozgalom vezetői művészeivel (Quin, Bolivar, Zangara, Besse, Bensasson, Saxon, Hulík), a műfaj kiemelkedő nemzetközi reprezentánsaival (Molnár, Diez, Vasarely, Agam) és a magyar klasszikus kortársakkal (Fajó, Nádler, Joláthy), valamint a fiatal alkotókkal (Halmi-Horváth, Boros, Wolsky, Marafkó). Kurátor Rechnitzer Zsófia, művészeti tanácsadó. Kiállítás a XXII. Szobor és Objekt nemzetközi kiállítás-sorozat keretében. A kiállítás augusztus 28-ig tekinthető meg.

19.00 SHAPING HUNGARY – DESIGN IN THE 21st CENTURY az Erdődy-palota, Zoya Galéria, Ventur utca 1. (Ventúrska 1)

A tudomány és az innováció generációkon, nemzeteken átívelő hidat képez a jövőbe, amelyhez Magyarország a 21. században is hozzáteszi az építőköveit. A Shaping Hungary – Design in the 21st Century című utazó kiállítás néhány tucat, különböző léptékű alkotáson keresztül mutatja be a mai magyar fiatal formatervezők, feltalálók és mérnökök ötleteit, alkotásait, mintegy bizonyítékául annak, hogy méltó utódai a magyar kreativitást megalapozó 20. századi generációnak. A magyar kreativitást és formatervezést bemutató utazó kiállítás a Külgazdasági és Külügyminisztérium, a Magyar Formatervezési Tanács és a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem közös szervezésű tárlata. Kiállítás a BRATISLAVA DESIGN WEEK 2017 nemzetközi fesztivál keretében. A kiállítás június 11-ig tekinthető meg.

A június 7-ei, szerdai program:

11.00 „ Ím itt áll közöttünk: Elég rámutatnom: Ez Ő!” – SzNM – Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeuma, Žižkova 18. Dr. Praznovszky Mihály irodalomtörténész előadása Madách Imre és Arany János barátságáról az Arany János-emlékév keretében. Az előadást követően tárlatvezetés a múzeumban májusban megnyílt Madách Imre és Arany János barátsága c. kiállításon. A rendezvény főszervezője az SzNM – Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeuma.

19.00 A Győri Balett előadása Városi P. O. Hviezdoslav Színház, Lőrinc-kapu u. 19. (Laurinská 19.)

A június 8-ai, csütörtöki program:

10.00 Az Eu jövője a V4-es országok perspektívájából – V4-es konferencia és kiállítás a Magyarország Nagykövetségének nagytermében (Nyerges utca 3. ). A panelbeszélgetésen Magyarországot Dr. Takács Szabolcs európai uniós ügyekért felelős államtitkár képviseli.

Kísérőrendezvény: Az izgalom biológiája, Selye János és a stresszelmélet dimenziói – kiállítás. A kiállítás Selye János híres kutatóorvos születésének 110. évfordulója alkalmából életútját és munkásságát, valamint az általa kidolgozott stresszelméletet bemutató magyar – angol nyelvű kiállítás.

14.30 Magyar-szlovák üzleti fórum – Hungarikumok kóstoltatással egybekötött bemutatója a Magyarország Nagykövetségének Üzleti Központjában (Nyerges utca 3.) Zártkörű szakmai program!

17.00 Családi portré – a Kovács család a Pozsonyi Magyar Intézetben (Védcölöp út 54. ) Az újonnan indított sorozat keretében betekintést kapunk egy sokoldalú és tehetséges szlovákiai magyar zenész család hétköznapjaiba. A Kovács család tagjaival Haják Szabó Mária szerkesztő folytat kreatív beszélgetést a családról és karrierről, közös munkáikról, sikereikről és távlati terveikről. A Kovács család: Kovács Kálmán, karnagy, Kovács Bálint, a Szlovák Filharmónia szóló brácsása, Kovács Orsolya, a Szlovák Filharmónia cselló szólamának szólista helyettese, Kovács Mária a Szlovák Nemzeti Színház énekkarának tagja, Kovács Attila a Szlovák Nemzeti Színház énekkarának tagja.

A június 9-ei, pénteki program:

10.00 Vaskakas Bábszínház: Bob és Bobek – gyermekműsor a Pozsonyi Magyar Intézetben (Védcölöp út 54.)

HVIEZDOSLAV TÉR / SÉTATÉR – SZABADTÉRI SZÍNPAD:

16.00 JÓVILÁGVAN

A zenekar 2007-ben alakult Párkányban, tagjai más-más műfajokkal kísérletezve, érzelmekkel, a dalszövegek képi kifejezésével törekednek művészi önállóságra. A ‘jóvilágvan’ elektronikus káosz, a mai értelemben vett rockzene, underground kultúra elemeivel, pszichedelikus pop, illetve népzene keveréke. A 2015-ös Gombaszögi Nyári Tábor himnusza, a Felvidék Allstars & jóvilágvan feat. Gombaszög: Levegő című száma elnyerte a Harmónia – Szlovákiai Magyar Zenei Díjat az év dala kategóriában.

18.00 LILIENN & KÓNYAI TIBOR

Egy kivételes énekesnő és egy virtuóz zongorista: Lilienn és Kónyai Tibor. Quartetjük a lélek derűjét viszi színpadra. Zenei repertoárjuk rendkívül színes. Felemelő és örömébresztő előadásukban jazz-standardok, jazz-esített különböző műfajok és energikus latin dallamok szólalnak meg, a múlt század 20-as éveitől napjaink dalainak fűszerezett hangulatú feldolgozásáig.

20.00 A FESZTIVÁL MEGNYITÓJA

20.15 SZOMORA PÁL és a TEKLA KLEBETNICA

Az együttes pályafutása 2006-ban indult. A zenészeket életük során végigkísérte a népzene és a népzenei motívumok, ezért az előadás során hegyvidéki- és bordalok teremtik meg az est hangulatát. A zenekar fellépett már híres szólistákkal, többek között Roby Lakatossal, Mirco Patarinivel, évente több mint 250 sikeres koncertet ad világszerte.

A csapat állandó tagjai: Ania Adamowska (PL) – hegedű és ének, Zygmunt Czupryn (PL) – harmonika, Lisztes Jenő HU) – cimbalom. Vendégelőadó: Szomora Pál (HU) – hegedű.

A június 10-ei, szombati program:

14.00 CSEH GYERMEKFOLKLÓR EGYÜTTES

16.00 BALKÁN FANATIK

A 2002-ben alakult producer duó tagjai több évtizedes zenei múlttal a hátuk mögött döntöttek úgy, hogy műfaji és stílusbeli határokat átlépve Balkán Fanatik néven egyesítik zenei elképzeléseiket. A hip-hop-electronica-worldmusic duó (Yorgos és Lepe) az elektronikus zenét betyáros virtussal, valamint kárpát-medencei és balkáni népzenei elemekkel elegyítő produkciójának célja a zenei kultúrák, stílusok megismertetése a hazai és a külföldi hallgatósággal is, ezért dalaik több nyelven is megszólalnak.

18.00 Z´MIRIM Klezmer Kvartett

A Z’mirim Klezmer együttes a Lauder Javne Zeneiskola 10-13 éves növendékeiből állt össze. A mostani kvartett felállásban 2016 óta játszanak együtt. A Z’mirim – héberül: csalogányt jelent. A diák klezmer zenekar rendszeres fellépője a Zsidó Nyári Fesztiválnak, a „Judafeszt” és „Klezmermaraton” rendezvényeknek. Repertoárjukban tradicionális klezmer dallamok csendülnek fel. Legfrissebb kísérletük Bartók Béla népdalfeldolgozásainak egyéni hangszerelése. Az együttes tagjai: Ben-Yami Jotham – zongora, Kiss Bálint – basszusgitár, Tóth Bence – szaxofon, Vajda Tibor – dob

20.00 BUDAPEST RAGTIME BAND

A magyar tradicionális jazz-élet talán legpatinásabb együttese. A zenekar célja a ragtime-muzsika hagyományainak ápolása mellett több tradicionális amerikai zenei műfaj bemutatása, életben tartása és népszerűsítése. Repertoárjukat – ahogy az elmúlt 37 évben – jelenleg is új számokkal, zenei humorral, különleges hangszerelési megoldásokkal teszik színesebbé. Magyar operett és tánczenei vagy komolyzenei feldolgozásaik a tőlük megszokott gegekkel tűzdelt átiratok, melyeknek elmaradhatatlan része a show, a vidámság és a móka.

A június 11-ei, szombati program:

16.00 BELAU

Kedves Péter egyszemélyes projektjének létrehozását eddigi utazásai, kalandjai és áhított céljai inspirálták. Világában az elvágyódó és örökké reményteli hangulat találkozik az aktuális elektronikus zenei alapokkal. A letisztult nyári hangulatnak és az elegáns hangvételű daloknak köszönhetően zenéjét a „sundowntempo” stílusjelzővel címkézte. Az időközben 4 fős zenekarrá bővült projekt „The Odyssey” című új lemeze 2017-ben Fonogram-díjat nyert Az év hazai elektronikus albuma kategóriában.

18.00 PÁL ISTVÁN „SZALONNA” ÉS BANDÁJA

A 2015-ben Liszt Ferenc díjjal kitüntetett Pál István „Szalonna” napjaink egyik legkiválóbb magyar prímása s az egyik legtöbbet foglalkoztatott népzenész, aki számtalan formációban muzsikál. „Szalonna” és Bandája nevű Prima Primissima közönségdíjas zenekarának repertoárján – melynek tagjai a Magyar Állami Népi Együttes zenészei –, a legszebb kárpát-medencei dallamok mellett népzenei feldolgozások is szerepelnek. Európától Amerikán át Ázsiáig a világ számtalan pontján aratják sikereiket.

20.00 TAKÁCS NIKOLAS ÉS ZENEKARA

A galántai születésű Takács Nikolas csupán 19 éves volt, amikor a világhírű jazzdobossal, Jávori Vilmossal együtt zenélhetett. Ezt követően a magyar jazzélet más kiemelkedő alakjaival is lehetősége volt együttműködni, többek közt Babos Gyulával, Tony Lakatossal, Emilióval, Charlie-val, Solti Jánossal és még sok méltán híres művésszel. 2010-ben a magyarországi X-Faktornak köszönhetően vált a nagyközönség számára ismertté. Azóta a dupla paltina-lemezes énekes sikert sikerre halmoz.

KategóriaFesztivál, kulturális rendezvény / Koncert, Előadóest
Dátum2017. June 04., 18:00 2017. June 11., 22:00
Forrás, adományozórendezvenyek.adatbank.sk
Rövid URL
ID59381
Módosítás dátuma2017. május 26.

Hibát talált?

Üzenőfal